Klimatyzacja w domu.

Klimatyzacja ma na celu w komfortowy sposób schłodzić lub ogrzać pomieszczenie. Coraz częściej staje się podstawowym wyposażeniem mieszkań. Producenci oferują wiele rozwiązań. Którą klimatyzację wybrać? Czym się kierować?

Podstawowe warunki

Zakup klimatyzacji do duże wyzwanie. Na rynku znajdziemy wiele modeli i rozwiązań. Podczas wyboru należy kierować się trzema podstawowymi warunkami: cicha praca, energooszczędność oraz komfort nawiewu powietrza ciepłego lub zimnego. Niskim poziomem głośności charakteryzują się klimatyzacje typu SPLIT, ze względu na agregat, który umieszczony jest na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na ilość pobieranego prądu przez urządzenie. Większość najpopularniejszych klimatyzacji jest bardzo energooszczędna. Ich konstrukcja pozwala na komfortowe przebywanie w pomieszczeniu. Nowoczesne urządzenia posiadają innowacyjne funkcje obróbki, filtry antybakteryjne oraz filtrację i jonizację powietrza. Zastosowane rozwiązania wpływają na zdrowie użytkowników. Dzięki nim usuwane są alergeny, roztocza oraz różne zanieczyszczenia. Istotnym elementem wyboru klimatyzacji jest ich estetyczny wygląd. Moc klimatyzacji powinna zależeć od wielkości mieszkania. Warto zaufać w tej sytuacji specjalistą, którzy odpowiednio dobiorą moc oraz to do nich będzie należał profesjonalny montaż klimatyzacji. Wybierając klimatyzację musimy wybrać odpowiednie miejsce instalacji. Należy pamiętać o odprowadzeniu wody, która powstaje w wyniku chłodzenia. Dobrym rozwiązaniem jest odprowadzenie jej na balkon, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Rodzaje klimatyzatorów

Wśród klimatyzatorów można wyróżnić następujące rodzaje klimatyzacji:

  • klimatyzator ścienny- należy do najpopularniejszych klimatyzacji stosowanych w domach jednorodzinnych. Klimatyzator ścienny posiada wiele dodatkowych funkcji, poprawiających komfort użytkowania. Jednostka wewnętrzna montowana jest na dowolnej ścianie, a jednostka zewnętrzna zostaje umieszczona najczęściej na balkonie. Mocuje się ja na balustradzie lub ścianie. Montaż klimatyzacji jest tani i prosty, dotyczy to również późniejszych serwisów. 
  • klimatyzator przypodłogowy- to idealne rozwiązanie do pomieszczeń gdzie klimatyzator nie może być zamontowany z różnych względów na górnej części ściany. Ten typ klimatyzacji zwany jest również jako konsola, umieszcza się go na na podłodze. Chłodne powietrze wydobywane jest z górnej części urządzenia. Klimatyzator przypodłogowy jest bardzo komfortowy. 
  • klimatyzator kasetonowy- charakteryzuje się sposobem rozprowadzania powietrza,  rozchodzi się na wzdłuż sufitu na cztery strony. Stosowany często w dużych pomieszczeniach, biurach lub sklepach. Montaż klimatyzacji kasetonowej to bardzo korzystne rozwiązanie ze względu na równomierny nadmuch. Montowany jest na podwieszanym suficie. 
  • klimatyzator kanałowy- to bardzo estetyczne rozwiązanie, stosowane w pomieszczeniach gdzie nie może być zamontowana tradycyjna klimatyzacja ścienna. Nawiew może być ze ściany lub sufity, w zależności od potrzeb użytkownika. Powietrze rozprowadzane jest kanałami do pomieszczeń, wylot nawiewu to estetyczna kratka. Montaż klimatyzacji kanałowej rozprowadza powietrze z jednego klimatyzatora na wiele pomieszczeń.